טקס אזרחי

טקס אזרחי - להתחתן בישראל

20.02.2020

מהו בדיוק טקס אזרחי ובאילו סוגי טקסים תוכלו להינשא בישראל?
כל מה שרציתם לדעת על טקס חתונה אזרחי – לפניכם.

טקס אזרחי

אז מה הטקס שלכם?

 

ראשית, נעשה לכם קצת סדר במושגים.
כיום במדינת ישראל סוג הטקס היחיד המוכר ע"י הרבנות ומכאן מוכר לרישום ע"י משרד הפנים – הוא טקס חתונה דתי אורתודוכסי
כדת משה וישראל. החריג היחיד לכך הוא נישואין בטקס אזרחי במדינה המאפשרת רישום נישואין אזרחיים.

 

טקס חתונה אזרחית – משמעה טקס אזרחי שתקף במדינה כלשהי. נישואים אזרחיים הם כאלה שאינם "דתיים", ותקפים במדינה כלשהי – משמע נישואים בחו"ל.
בישראל אין נישואים אזרחיים. הטקסים המתקיימים בישראל ואותם אנו נוהגים לכנות "אזרחיים", הם בעצם טקסים "פרטיים" או "מחוץ לרבנות".
מה זה אומר? שלא מחתן אתכם רב כדת משה וישראל, ושאתם לא צריכים להיות כפופים לחוקי הרבנות.

טקס חתונה רפורמית – אמנם מדובר בטקס דתי, שמתקיים ומונחה ע"י רב או רבה, אולם מדובר גם כאן בטקס "פרטי" שאינו מוכר ע"י הרבנות ולכן לא מוכר לרישום במשרד הפנים.

טקסים פרטיים כמו אלה הם טקסים שלא עושים הבחנה בין זוגות חד מיניים, כהן וגרושה, לא יהודים לפי ההלכה וכד', אלא מאפשרים לכל זוג אוהב להינשא בטקס ייחודי ומרגש.

למען הסר ספק, בגלל שיש בלבול נפוץ וכדי למנוע מכם אי נעימות מיותרת – ארגונים כדוגמת "צהר" הם ארגונים שמטרתם להנגיש את שירותי הדת ולהקל משמעותית על תהליכים מול הרבנות וכד', אולם הם שירותי דת לכל דבר – כך שזוגות שהם "פסולי חיתון" לפי ההלכה, לא יכולים להינשא דרכם.

 

מה היתרונות של טקס פרטי? מה מייחד אותו?

טקס פרטי, כפי שניתן לקיים דרך ארגון "הויה" למשל, הוא טקס בו כל זוג יכול להתחתן – ללא הבדל דת או מין וללא צורך בבירור יהדות כאלה ואחרים. משמעות טקס כזה, הוא שלזוג יש השפעה על אופיו ואופן ניהולו – החל מההחלטה עד כמה הטקס יהיה "דתי" ועד כמה הזוג, המשפחה והחברים יהיו מעורבים בו.
בהויה הטקס הוא ממש בתפירה אישית לכל זוג ואף טקס אינו דומה לאחר.

ניתן לקיים טקס נישואים אזרחי חילוני או עם טקס עם יותר נגיעה לדת, ניתן לבחור עורך טקסים מנוסה, או לבחור בן משפחה או חבר קרוב שינחה את הטקס, ויש גם שבוחרים בסלב כזה או אחר שיביא אותם בברית הנישואין – כל זוג, ומה שנכון עבורו.

 

דרך ארגונים ועמותות, כדוגמת "הויה", ניתן לבנות טקס אישי וייחודי, המותאם לכל זוג וזוג, וכן תזכו לליווי של המחלקה המשפטית לפגישות ייעוץ בה תוכלו לשאול שאלות כדי לחתום על הסכמים, חתימה על תצהיר של "ידועים בציבור" והנפקת "תעודת חיים משותפים להט"ב", כחלק מהמאבק האקטיבי להכרה בנישואים אזרחיים והכרה בזכויות הקהילה הגאה בישראל.