חתונה חוקית בפורטוגל: הסיפור של ניסו והראל

09.01.2017

ניסו והראל רצו להתחתן באופן חוקי. הם התרגשו מבקשת ההורים להתחתן ביעד קרוב, ומצאו את פורטוגל…

ניסו (35) שחקן במקצועו והראל (28) סטודנט למשפטים הכירו באינטרנט, באתר ההכרויות "אטרף". כיום הם מתגוררים יחד בת"א. "הכרנו ב"אטרף דייטינג" בהתכתבות די קצרה שגלשה מיד לשיחת טלפון ולמחרת קבענו דייט ראשון שנמשך 8 שעות. מאז אנחנו ביחד שנה וחודש."

מי הציע למי ואיך?

הראל היה זה שהציע. "באחד הבקרים שניסו לא היה בעיר, נסעתי מהר לקנות טבעות ותכננתי להציע שבוע אחרי כשיגיע סופ"ש. אחרי שקניתי את הטבעות, לא יכולתי להתאפק וכעבור יומיים – זה היה יום שלישי בערב, הצעתי לניסו שנלך לעשות סיבוב בטיילת. הוא היה עייף מהחזרות ל"עלובי החיים" אך הסכים. בכיס החבאתי את הקופסא עם הטבעות. לקחתי אותו לנקודת תצפית שתמיד היינו הולכים וצופים ממנה על הים, שם תכננתי להציע…אבל כשהגענו למקום, היו מלא חרדים בדיוק על אותה נקודה והמשכנו להסתובב עד שבסוף התיישבנו על ספסל בסמוך לשביל האופניים מול חוף טופסי, ואחרי כמה דקות של שיחה, שאלתי אותו אם הוא זוכר שדיברנו על חתונה ובמידה ואציע האם הוא יסכים, והוא אמר שכן, ואז שלפתי את הטבעות ואמרתי לו שאני מציע".  

התקשרנו מיד לספר להורים ששמחו והתרגשו מאוד לשמוע.

הדבר הכי חשוב מבחינתנו היה להתחתן באופן חוקי שיוכר בארץ. לכן, מלכתחילה התכנון היה לטוס ולהתחתן בארה"ב, שם זה חוקי. ההורים ביקשו שנבחן יעד קרוב יותר כדי שיוכלו להצטרף ולהיות נוכחים בחתונה וזה ריגש אותנו מאוד. אחרי חיפוש באינטרנט מצאנו שאפשר להתחתן באופן חוקי בפורטוגל. יצרנו קשר עם משרדה של עו"ד מאיה לנקר-ירדני שמטפלת בכך, והיא תיאמה את כל הבירוקרטיה הנדרשת. אנחנו מבחינתנו היינו צריכים להזמין מלון וטיסה ברגע ששוריין תאריך לטקס בפורטוגל. כמו כן, היינו צריכים למצוא צלם מקומי שיתעד את האירוע המשמח, ולשמחתנו מצאנו צלם מצוין.

תאריך החתונה: 09.11.2016. הטקס התקיים בלשכת רשם הנישואין בליסבון. את הטקס ניהלה רשמת נישואין שמנהלת את הטקס בשפה הפורטוגזית, כשלצידה מתורגמנית לשפה האנגלית. בנוסף, נכח בטקס עורך דין פורטוגזי שוידא שכל המסמכים הנדרשים נחתמים כך שכשנגיע לישראל, נוכל להירשם במשרד הפנים ונהיה מוכרים כזוג נשוי, שזה כאמור היה הדבר הכי חשוב מבחינתנו.

ביום שלפני הטקס, נחתנו בליסבון. היה זה ה-8.11.16 – יום הבחירות בארה"ב, ואחרי שסעדנו במסעדה איטלקית סמוך למלון, צפינו בשידורי החדשות ב-CNN לקראת ההכרזה על תוצאות הבחירות. התעוררנו מוקדם מאוד מהתרגשות לקראת החתונה בשעה 4 לפנות בוקר שעון פורטוגל, כשבדיוק הודיעו בכל אתרי החדשות שדונלד טראמפ מתחיל להוביל בספירת הקולות. למעשה, עד הבוקר צפינו בשידור החי עד להכרזה ההיסטורית שטראמפ ניצח בבחירות.

איך היה יום האירוע?

בבוקר התייצב הצלם במלון. אחרי שאכלנו ארוחת בוקר, עלינו על החליפות. צעדנו מהמלון עד ללשכת רשם הנישואין מרחק של 20 דקות הליכה, כשבדרך התחיל לרדת גשם ונאלצנו להמתין בתוך קניון. הגענו בזמן והחליפות נשארו יבשות. הטקס החל בשעה 11:15 ונמשך כ-20 דקות.

"במהלך הטקס כמו בסרטים, תחילה שאלה הרשמת אם כל אחד מאיתנו נמצא כאן מרצונו החופשי ומתוך כוונה להתחתן האחד עם השני וזיהתה אותנו בשמות. לאחר מכן, היא נשאה נאום על משמעות הנישואים – שזו התחייבות האחד כלפי השני, שצריכים לתמוך אחד בשני, להיות נאמנים, לכבד אחד את השני ושבעצם אנחנו כורתים חוזה בינינו בו אנו מתחייבים האחד לשני במסגרת הנישואים. מיד לאחר מכן היא שאלה האם יש מישהו באולם שמתנגד לנישואים בינינו – שיגיד עכשיו או שלעולם ינצור את לשונו. כמובן שלא היו מתנגדים, ואז היא פנתה לכל אחד מאיתנו בתורו ושאלה אם הוא מוכן לשאת את בן זוגו וכל אחד מאיתנו ענה "כן". הקראנו נדרים שחיברנו האחד לשני באנגלית, כדי שהרשמת תבין מה כל אחד אומר, ולבסוף היא הכריזה שבהתאם לסמכות שניתנה לה על ידי ממשלת פורטוגל, היא מכריזה עלינו כזוג נשוי."

אילו טיפים הייתם נותנים לזוג שעתיד להתחתן?

"לדבר על הכול, לא לשמור דברים בלב, לכבד אחד את השני ולרצות תמיד בטובת הזוגיות."

מה צופן העתיד?

"ננהל חיים של שותפות, מלאי אהבה וכבוד האחד כלפי השני ונדאג ליהנות מהחיים האלה כמה שרק אפשר."

משפט לסיום:

"אנחנו חושבים שיש משמעות מאוד עמוקה לנישואים גאים שנערכים באופן חוקי בחו"ל ואחר כך מוכרים ע"י המדינה, וזאת בשונה מאירוע הצהרתי וחברתי שנערך בארץ, שכבודו במקומו מונח, אבל הוא לא בהכרח מקדם את שינוי המציאות בשטח. ככל ויותר זוגות גאים יתחתנו בחו"ל באופן חוקי ולאחר מכן יירשמו כזוג נשוי במשרד הפנים, תיווצר בשטח מציאות שאין לה עוררין של אלפי ועשרות אלפי זוגות גאים שהמדינה כבר הכירה בהן כשבאופן אבסורדי היא טרם התירה נישואים חד מיניים בשטחה. יש בכך קביעת עובדות בשטח למדינה שמתעקשת להיות צעד מאחור, ובדרך הזאת אנחנו מאמינים יהיה קל יותר להביא לשינוי המצב."

נותני השרות:

מקום האירוע:  ליסבון, פורטוגל

צילום סטילס:   Nuno Palha
חליפות:   Names  – דיזינגוף, תל אביב
איפור ושיער:  Dermalogica Israel – דרמלוג'יקה

ליווי משפטי: עו"ד מאיה לנקר-ירדני