אז החלטתם למסד את הקשר, במדינה שלא מתירה נישואים באופן חוקי. אז איך בכל זאת מתחתנים? מאיפה מתחילים? ומה הזכויות שלנו כזוג נשוי? ומהו “הסכם חיים משותפים”? עו”ד אביב קמחי מסביר, מדריך לזוג הגאה

 

צילום: FreeStoke

 

במדינת ישראל זוגות חד – מיניים, מוגדרים בחוק והפסיקה בישראל כידועים בציבור. ואינם נשואים כדת משה וישראל.

לקביעה זו ישנן השלכות שונות, המשפיעות מטבע הדברים על תחומי החיים השונים.

חשוב להבהיר כי ישנם מכלול של נושאים, אשר מומלץ להסדיר טרם החתונה או לאחריה. וזאת בכדי לקבל וודאות משפטית ולמנוע חיכוכים מיותרים. 

מומלץ מאוד לפנות לעורך דין על מנת לעגן את זכויותיכם כזוג ידוע בציבור במדינה, לפני או לאחר החתונה.

 “במשפט הישראלי יש הבחנה בין שני סוגי הסכמים: הסכם ממון והסכם חיים משותפים”. אומר   אביב.

 

הסכם ממון הוא הסכם שנערך בין זוגות נשואים או כאלה העומדים להינשא, ומוסדר בחוק מפורש, כאשר מטרתו של הסכם הממון הוא לקבוע הסדרים כלכליים למועד פקיעת הנישואין.

 

זוגות שאינם נשואים רשאים לערוך הסכם חיים משותפים, שהוא הסכם רחב יותר מהסכם הממון, ויכול לכלול בנוסף לנושאים הכלכליים גם נושאים אחרים הנוגעים לחיים המשותפים הן בסיומם והן במהלכם.

 

למי מיועד הסכם לחיים משותפים?

 

הסכם לחיים משותפים מיועד לבני זוג שחיים בזוגיות, ללא נישואין רשמיים בין אם הם רואים או מגדירים עצמם כידועים בציבור ובין אם לאו.

 

הסכם לחיים משותפים מיועד ומתאים מאוד לבני זוג חד מיניים (אשר לעיתים מתחתנים בנישואין אזרחיים, אולם נישואין אלה לא מוכרים כנישואין כדמו”י, ולכך משמעויות רבות).

 

יתרונותיו של הסכם לחיים משותפים

הסכם לחיים משותפים בין ידועים בציבור תקף משפטית באופן מיידי לאחר חתימת הצדדים עליו, ואינו מצריך הליך של אישור כלשהו על-מנת להיות בעל תוקף משפטי.

 

הסכם ממון לעומת זאת מחייב אישור כדי להיות בעל תוקף משפטי. עם זאת, ניתן, ואף רצוי, לאשר הסכם לחיים משותפים בבית המשפט לענייני משפחה.

 

ההסכם מהווה הוכחה לזוגיות ומכיר במערכת היחסים בין הצדדים (הצדדים מצהירים על כך ואין מחלוקות בעניין). עניין זה חשוב להתנהלות מול גופים שונים, לרבות ביטוח לאומי, בנקים, ולצורך הטבות לבני זוג.

 

הסכם חיים משותפים מונע מחלוקות רבות, בשים לב לכך שהוא מקנה ביטחון וודאות משפטית, ומונע בעתיד עוגמת נפש; בין היתר, נקבע המועד בו יש להחיל הוראות כאלה ואחרות, מהו הרכוש המשותף, מה קורה עם ירושות ופירותיהם, מה הדין לגבי חובות שנצברו טרם החתימה על ההסכם לעומת שנצברו במהלך החיים המשותפים, קביעות בנוגע לדירת המגורים, זכויות מעבודה, החלטות חשובות לגבי ילדים וכיצד מיישבים מחלוקות.

 

הכתבה באדיבות: עו”ד אביב קמחי.